معرفی برنامه میانسالان

برنامه میانسالان
هدف اصلی هر نظام سلامت، حفظ و ارتقاء سلامت جامعه اعم از زن و مرد است. که در این میان موضوع سلامت مردان در تامین سلامت جامعه و خانواده نقش کلیدی دارد و بسیاری از فعالیت های ارتقاء سلامت مرهون نقش مردان است. بررسی های متعدد آماری حاکی از آن است که برخی از عوامل خطر بیماری ها در مردان بیشتر از زنان است. در حوادث و سوانح از جمله حوادث رانندگی، مردان نسبت به زنان بیشتر در معرض خطر بوده و در این زمینه تقریبا مردان پنج برابر بیشتر از زنان در معرض آسیب هستند. اختلالات رفتاری در مردان از شیوع بیشتری برخوردار است و مصرف دخانیات در مردان 10 برابر زنان است. عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی که در رتبه سوم بار بیماری ها را به خود اختصاص داده است، در مردان بیشتر از زنان است. بیماری های شغلی به ویژه مشاغل سخت عمدتا مردان را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد، به طوری که آمار سقوط از بلندی در مردان سه برابر زنان است. حوادث عمدی مانند نزاع و خشونت در مردان بیشتر از زنان است بیماری های خاص همانند برخی انواع سرطان ها مانند سرطان پروستات و سرطان مثانه در مردان بیش از زنان است. از آنجاییکه مردان با توجه به مشغله های کاری فرصت کمتری جهت توجه به پیام آموزشی در سلامت داشته و توجه کمتری نیز به مقوله سلامت دارند، متاسفانه در اکثر مواقع بیماری های آنان زمانی کشف و درمان می شود که پیشرفت زیادی کرده است . در مجموع لازم است که ضمن بزرگداشت روز سلامت مردان، با اجرای برنامه های آموزشی و ارائه مراقبت های بهداشتی درمانی، توجه مردم را نسبت به سلامت مردان جلب نموده و خانواده ها و نظام سلامت را به این امر مهم حساس نماییم. از سال 1380 با توجه به اهمیت موضوع سلامت مردان هفته اول اسفند ماه به عنوان هفته ملی سلامت مردان نامگذاری و مقرر گردید هر ساله با هدف حساس سازی جامعه، آموزش و فرهنگ سازی، توجه به سلامت قبل از بیماری و در حد امکان مداخلات تشخیصی و درمانی انجام شود . همچنین ضمن افزایش دسترسی مردان به اطلاعات ویژه از طریق آموزش و رسانه های ارتباط جمعی و توجه به نیاز های بهداشتی، درمانی و آموزشی این گروه از جمعیت، پیشگیری اولیه و تشخیص زودرس بیماری های مهم و بدون علامت در مردان جامعه انجام گیرد.
معرفی برنامه سلامت بانوان ایرانی
زنان سالم،پیشگامان مراقبت از خود واعضای خانواده

یکی از دوره های ارزشمند در زندگی، دوران میانسالی( سن 30 تا 59 ساله) است. در این دوران دستاوردهای کل زندگی به بارنشسته و فرد آماده استفاده از دسترنج سال های جوانی زندگی می شود. حفظ سلامت در این دوران، به دلیل افزایش سن، دارای اهمیت خاصی می شود و در صورت عدم توجه کافی می تواند بدن را درگیر مشکلات بی شماری نماید و به استقلال، شادابی و تحرک افراد در آینده آسیب رساند. مهم ترین اقدام در این دوره خود مراقبتی و مراجعه برای دریافت اطلاعات و خدمات بهداشتی و معاینات دوره ای است. این مراجعات برای گروه زنان به دلیل آسیب پذیری بیشتر از اهمیت بیشتری برخوردار است. برخی افراد به ضرورت ارزیابی سلامت خود اعتقاد ندارند و تا زمانی که بیماری، سراغشان نیامده است از انجام هر گونه بررسی وضعیت سلامت خود اجتناب می کنند. واقعیت آن است که سلامت زنان و مردان 30-59 سال که در اغلب خانواده ها نقش والدین را نیز دارا هستند؛ محور سلامت خانواده و جامعه است. این گروه معمولاً سلامت اعضای خانواده از کودک و نوجوان تا سالمند را مدیریت می کنند ومراقبت از آنان را به عهده دارند. در این سنین توجه به بیماری پوکی استخوان، سرطان های دستگاه تناسلی، تغییرات هورمونی و جسمانی و وضعیت روحی و روانی از نظر ابتلا به افسردگی و اضطراب و موارد مشابه اهمیت بسیار دارد. عدم مراجعه در این گونه موارد می تواند باعث شکل گیری و یا تسریع در روند بعضی از بیماریها گردد و سلامت جسمانی و روانی فرد را به خطراندازد. علاوه بر مراجعات و پیگیری های بهداشتی و درمانی، تغییر سبک زندگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. انجام فعالیت های گروهی به خصوص در امور اجتماعی احساس خوبی را در شخص از لحاظ روحی و روانی ایجاد می نماید.

پیاده روی به عنوان یکی از فعالیت های لازم به مدت حداقل نیم ساعت در برنامه روزانه گنجانده شود و پیشنهاد می شود ورزش های صبحگاهی و گروهی در صورت مهیا بودن شرایط با همکاری گروه همسالان در برنامه های زندگی قرار گیرد. ایجاد یک روحیه با نشاط و برخورداری از فعالیت های گروهی از نظر پیشگیری از بیماریهای این دوره سنی موثر است. مشاهده فعالیت های گروهی و سازنده گروه همسالان در فرد، سبب ایجاد انگیزه برای تداوم تمرینات بدنی شده و سلامت و تندرستی فرد را حفظ می نماید و برنامه ریزی منظم فعالیت جسمانی را برای فرد مهیا می سازد.

میانسالی یک تجربه با ارزش و گرانبها برای ورود به مرحله بعدی زندگی است، به طوری که برخی آن را تاج زندگی و یا سنین طلائی زندگی می نامند. به شرط آن که فرد برنامه ای مفید برای این دوران در نظر گرفته باشد و آماده و توانمند به استقبال این دوره زیبای زندگی رود.


تاریخ:
1396/11/29
تعداد بازدید:
1269
منبع:
Powered by DorsaPortal